3+1 tipp az autós casco károk gyors rendezésére
Összegyűjtöttünk néhány tippet a casco biztosításról, melyekre odafigyelve, a lehető leggyorsabban visszakaphatod a megújult autódat a káresetet követően.
Szükséges még magamnál tartanom a sárga csekket? Személyi sérülés esetén fizet a biztosító? Lehetséges egy évnél rövidebb időszakra biztosítást kötni? Tévhitek helyett tények a kötelező biztosításról!
(kép forrása: Shutterstock)
Évekkel ezelőtt egy forgalmi igazoltatásnál ez a mondat rendre előkerülhetett. A rendőrök ugyanis korábban úgy ellenőrizték, hogy az adott autóra befizették-e a kötelező biztosítás díját, hogy a csekk igazolószelvényét elkérték. Ma már azonban ez nincs így, mert a törvény (2009. évi LXII. törvény 45. § (1)) nem írja elő:
“Meghatározott közlekedési igazgatási eljárásokban és a gépjármű időszakos vizsgálata során, továbbá a közúti forgalomban résztvevő jármű ellenőrzésekor a biztosítási fedezet fennállását az ellenőrzésre jogosult hatóság elektronikus úton, közvetlen lekérdezéssel, a kötvénynyilvántartó szervvel számítógépes kommunikációs kapcsolat segítségével ellenőrzi.”
Tehát nem írja elő a jogszabály, hogy nálunk legyen a kötelező biztosítás befizetéséről szóló csekkes igazolószelvény vagy a befizetésről szóló más típusú igazolás, például banki bizonylat. Igazoltatáskor ugyanis a rendőr fogja ellenőrizni, hogy rendben van-e a kötelező biztosítás, közvetlenül a kötvény-nyilvántartótól lekérdezett adatok alapján. A jogosítványt és a forgalmit viszont a rendőrök továbbra is elkérik tőlünk ellenőrzés céljából, így ezeket mindenképp tartsuk magunknál.
A csekkes igazolás mellett gyakran felmerül, hogy a kötelező biztosítás a személyi sérüléssel járó baleseteknél nem téríti meg a kárt. Ez azonban nem igaz. A röviden kötelezőként emlegetett biztosítás teljes neve kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás. Vagyis felelősségbiztosítás, ez pedig azt jelenti, hogy az általunk okozott károk és személyi sérülések esetén helyettünk a biztosító fizet kártérítést az érintetteknek, ez alól kivételt képez a kárt okozó sofőr személyi sérülése.
A kötelező biztosítás díját az esedékességtől számított 60 napon belül be kell fizetnie a gépjármű üzembentartójának / tulajdonosának - ez a törvény által biztosított türelmi időszak. Ha nem éves díjfizetést választottunk, akkor az éves díj első részletét kell befizetni. A kötelező biztosítási díj befizetésének elmaradása esetén díjnemfizetéssel megszűnik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szerződés. A gépjárműnek nem lesz érvényes kötelező gépjármű felelősségbiztosítása. Ezért, ha a gépjárművel kárt okoznak, a biztosító nem áll helyt és az okozott kárt az üzembentartónak kell megtérítenie.
A díjnemfizetéssel megszűnt kötelező biztosítás és az új érvényes kötelező biztosítás megkötése közötti időszakra a gépjármű üzembentartója köteles úgynevezett fedezetlenségi díjat fizetni. 2020-ban ez az összeg akár napi 1140 Ft is lehet egy nagyobb autóra, de minimum 510 forint. A fedezetlenségi díjat minden esetben ki kell fizetni, akkor is, ha nem közlekedünk az autóval.
Nemsokára jön a kötelező biztosítás évfordulód? Kalkuláld ki a díjadat a K&H oldalán, és intézd kényelmesen, gyorsan online a biztosítás megkötését! Tudj meg többet a K&H kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról és igényeld online akár 32% kedvezménnyel! Sőt! Már a K&H mobilbankban is kiszámolhatod a kötelező biztosításod díját!
Összegyűjtöttünk néhány tippet a casco biztosításról, melyekre odafigyelve, a lehető leggyorsabban visszakaphatod a megújult autódat a káresetet követően.
Gondolkozol, hogy érdemes-e casco biztosítást kötni? Már van cascód, de nem tudod biztosan, hogy milyen káreseteknél nyújthat védelmet? Mutatjuk mire figyelj!
Aki eddig külföldre utazott, az úgynevezett “zöldkártyával” tudta igazolni, hogy van kötelező biztosítás az autóján. Ennek színe fekete-fehérre változott.
hétfő | 08:00 - 17:00 |
kedd | 08:00 - 17:00 |
szerda | 08:00 - 17:00 |
csütörtök | 08:00 - 17:00 |
péntek | 08:00 - 14:30 |
szombat | zárva |
vasárnap | zárva |